Model stresu mniejszości LGBTBIQ+

  • Udostępnij To
James Martinez

Osoby LGBTBIQ+ są bardziej narażone na cierpienie psychiczne właśnie dlatego, że należą do mniejszości seksualnych. Powód? Kulturowo zakorzenione uprzedzenia i dyskryminacja w naszym społeczeństwie, które negatywnie wpływają na jakość ich życia.

W tym artykule zajmiemy się kwestią stres mniejszości (lub stres mniejszości), zjawisko, które ma pewne podobieństwa do zespołu stresu pourazowego i, jak sama definicja wskazuje, dotyka mniejszości (seksualnych, religijnych, językowych lub etnicznych).

W naszym dogłębnym badaniu skupimy się na "//www.buencoco.es/blog/pansexualidad">panseksualnych i załamanie) .

Raport OECD "Społeczeństwo w skrócie" szacuje, że średnio populacja każdego stanu wynosi 2,7% LGTBIQ+. Chociaż odsetek ten jest znaczący i istotny w naszym scenariuszu społecznym, wciąż wiele osób nie jest o tym poinformowanych.

Jest to szczególnie poważne, ponieważ Niewiedza leży u podstaw dyskryminujących zachowań i postaw. Konsekwencje mogą podważyć indywidualne zdrowie psychiczne, predysponując do możliwego rozwoju stresu psychicznego i objawów psychofizycznych.

Zdjęcie Cole Keister (Pexels)

Zjawisko homo-lesbo-bi-trans-fobii

Dyskryminacja i akty przemocy popełnione przeciwko osobom LGTBIQ+ są wynikiem systemu wierzeń opartego na nienawiści Zjawisko to nazywane jest homo-lesbo-bi-trans-fobią.

"Lista homofobii">

  • Mikroagresja Zwroty i gesty mające na celu zranienie drugiej osoby.
  • Mikroskutki komentarze, które poniżają i stereotypizują tożsamość jednostki w stosunku do grupy społecznej.
  • Mikroweryfikacje komunikaty, które zaprzeczają lub wykluczają emocje i myśli danej osoby dotyczące opresyjnej sytuacji.
  • Mikroagresja występuje bardzo często, ponieważ nie jest popełniana przez jednostkę, ale przez różne poziomy społeczeństwa, ponieważ opiera się na kulturowo zakorzenionych uprzedzeniach i stereotypach.

    Przewlekła ekspozycja na te źródła stresu koreluje ze stanem zwiększonego dyskomfortu i konfliktu dotyczącego własnej tożsamości, która jest stale kwestionowana przez środowisko zewnętrzne. Poczucie niższości i wstydu to uczucia najczęściej kojarzone z tym stanem.

    The model stresu mniejszości

    Aby podać definicję stres mniejszości (co możemy przetłumaczyć jako "stres mniejszości"), zwróciliśmy się do Instytutu Medycyny, do którego National Institutes of Health zleciło w 2011 r. badania mające na celu zbadanie stanu zdrowia populacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

    The model stresu mniejszości "zwraca uwagę na chroniczny stres, jakiego mogą doświadczać mniejszości seksualne i płciowe w wyniku stygmatyzacji, której doświadczają.

    Na potrzeby badania zespół badawczy połączył model stresu mniejszości zastosowane do populacji LGTBIQ+ z trzema innymi perspektywami koncepcyjnymi:

    • Perspektywa przebiegu życia, tj. jak każde wydarzenie na każdym etapie życia wpływa na kolejne etapy życia.
    • Perspektywa intersekcjonalności, która bierze pod uwagę wiele tożsamości jednostki i to, jak działają one razem.
    • Perspektywa ekologii społecznej, która podkreśla, w jaki sposób jednostki są uwarunkowane przez różne sfery wpływu, takie jak rodzina lub społeczność.

    Psycholog może pomóc w radzeniu sobie ze stresem

    Poproś o pomoc

    Teoria stresu mniejszości

    Kto pracował nad rozwojem teoria stresu mniejszości Etapy stresu teoretyzowane przez H. Selye były prawdopodobnie wspólnym punktem wyjścia dla dwóch najbardziej znanych badaczy, którzy zajmowali się tym tematem. stres mniejszości: Virginia Brooks i Ilan H. Meyer.

    Ten ostatni opracował teoria stresu mniejszości aby wyjaśnić postrzegany niższy poziom zdrowia wśród populacji LGTBIQ+: "stygmatyzacja, uprzedzenia i dyskryminacja tworzą wrogie i stresujące środowisko społeczne, które prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym" Ilan H. Meyer.

    Według model stresu mniejszości Meyera, Osoby LGTBIQ+ są narażone na większy stres niż inni ponieważ oprócz zwykłych źródeł stresu doświadczają oni stresu związanego z dyskryminacją kulturową.

    Stres występuje na dwóch poziomach:

    • Kulturalny, Jest to obiektywnie obecny stres, który znajduje się w tle życia danej osoby i nad którym nie ma ona kontroli.
    • Subiektywne Jest to wynik postrzeganego napiętnowania i dyskryminacji, których dana osoba była ofiarą.

    W związku z tym stres mniejszości może mieć różne przejawy, które występują na różnych poziomach, na przykład:

    • doświadczenia przemocy
    • postrzegane piętno
    • zinternalizowana homofobia
    • wiktymizacja
    • ukrywanie swojej orientacji seksualnej
    Zdjęcie Anna Shvets (Pexels)

    Skala stresu mniejszości, Czy możliwe jest zmierzenie wielkości stres mniejszości ?

    Interesujący wgląd w pomiar wielkości stres mniejszości dostarcza badanie K. Balsamo, dyrektorki Center for LGBTQ Evidence-Based Applied Research (CLEAR), w którym stwierdza ona, że miary w zakresie stres mniejszości :

    "//www.buencoco.es/blog/que-es-la-autoestima">samoocenę i nastrój, generując poczucie niższości i wstręt do samego siebie, a także aktywując proces identyfikacji z tymi samymi stereotypami płciowymi.

    Psychologiczne ramy mediacji (badane również przez psychologa z Harvardu i profesora nauk społecznych M.L. Hatzenbuehlera w jego badaniu dotyczącym stres mniejszości ), z drugiej strony, bada intra- i interpersonalne procesy psychologiczne, poprzez które stres związany ze stygmatyzacją prowadzi do psychopatologii.

    Mówiąc konkretnie o stres mniejszości i osób transpłciowych, kilka badań, w tym amerykańskiego badacza J.K. Schulmana, pokazuje, że osoby transpłciowe są narażone na zwiększone ryzyko zaburzeń psychicznych, takich jak uzależnienia, depresja, zaburzenia lękowe i zniekształcenie obrazu ciała, częściowo z powodu stres mniejszości Dyskryminacja ze względu na płeć prowadzi również do zwiększonego ryzyka popełnienia samobójstwa przez osoby transpłciowe.

    Model stresu mniejszości: kilka pozytywnych aspektów

    The model stresu mniejszości Podkreśla również zasoby, z których osoby LGTBIQ+ mogą czerpać, aby chronić swój dobrostan psychiczny. Rzeczywiście, dobrze wiadomo, że przynależność do grupy mniejszościowej zapewnia dostęp do poczucia solidarności i spójności, które mogą zmniejszyć negatywne skutki odczuwanego stresu.

    Istnieją dwa główne czynniki ochronne, które przeciwdziałają wpływowi stres mniejszości:

    • The Wsparcie rodzinne i społeczne Akceptacja i wsparcie przyjaciół i krewnych, a także postrzeganie szacunku w społeczeństwie.
    • The indywidualna odporność "Radzenie sobie" to zestaw indywidualnych cech (zwłaszcza temperamentu i strategii radzenia sobie), które sprawiają, że dana osoba jest w stanie poradzić sobie z trudnościami życiowymi.
    Zdjęcie autorstwa Marta Branco (Pexels)

    Stres mniejszości i psychologia: jakie interwencje?

    Osoby LGTBIQ+, zwłaszcza osoby T, czasami napotykają przeszkody nawet w warunkach klinicznych w leczeniu osób LGTBIQ+. stres mniejszości , ponieważ uprzedzenia i stereotypy dotyczące grup mniejszościowych mogą być nieświadomie rozpowszechnione nawet wśród pracowników służby zdrowia.

    Często utrudnia to dostęp do opieki i obniża jej jakość ze względu na wcześniejszą patologizację nieheteronormatywnych tożsamości seksualnych i brak specjalistycznego szkolenia w zakresie kwestii LGBT.

    Przykładem tego są dane dostarczone przez Lambda Legal dotyczące dyskryminacji zdrowotnej osób LGTBIQ+:

    "//www.buencoco.es/">psycholog online lub twarzą w twarz) są prowadzone przez profesjonalistów, którzy są ekspertami w tej dziedzinie, w celu zapewnienia odpowiedniego i konkretnego wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb tego segmentu populacji.

    W terapii tożsamość jednostki jest weryfikowana poprzez pracę nad świadomością dyskomfortu i budowaniem użytecznych strategii radzenia sobie z nim, a wszystko to z perspektywy GSRD ( terapia różnorodności płci, seksualności i związków) gdzie środowisko terapeutyczne, wolne od mikroagresji, pozwala na samopoznanie i zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu.

    James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.